Traktör Hibe Desteği Şartları 2018

1 Ağustos 2018
Traktör Hibe Desteği Şartları 2018

Son yıllarda azalan tarım ürünleri üretimini arttırmak ve çiftçilere rahat bir nefes aldırmak için devlet teşvikleri, hibe ve kredileri sağlanırken bir yandan da çiftçinin üretimde kullanabileceği traktör hibe desteği sunulmaya başlandı. IPARD programı kapsamında traktöre ihtiyacı olan çiftçilerin traktör hibe desteği ile traktörlerine kavuşup bu traktörleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumundan almaları sağlandı.

Çiftçiye Traktör Hibe Desteğini Hangi Kurum Sağlar?

Çiftçiye traktör hibe desteğini IPARD programı üstleniyor. IPARD programı çiftçilerimizin üretimini arttırmaları için destekler sunan, sorunlarına çözüm arayan bir kalkınma programıdır. Bu program kapsamında çiftçilerimiz traktör hibe desteğini talep edebilir. Tüm bunların yanında ihtiyacı olan tarım makineleri ve aletlerini de IPARD programı kapsamında isteyebilir.

Geçen 5 yıl içerisinde IPARD programı kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu tarafından çiftçilerimize 3,15 Milyar TL hibe desteğinde bulunulmuştur. Bu hibe desteği ekonomimize ve halkımıza Avrupa Standartlarına uygun olarak üretilmiş et, süt ve tarımsal üretim olarak geri dönmüştür.

Çiftçiye Traktör Hibe Desteği Nedir?

Çiftçiye traktör hibe desteği projesi adı altında devlet tarafından traktör alınacak çiftçilere hibe sağlanmaktadır. Bu projeye göre traktör, tarım makineleri ve aletleri almak isteyen çiftçilerimizin satın almak istedikleri makinelerin fiyatlarının %50 ‘si devlet hibesi olarak desteklenmektedir. Traktör hibe desteğinden yararlanmak için çiftçilerimizin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumlarının desteklediği illerde kayıtlı çiftçi olmaları gerekmektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumunun desteklediği iller:
Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 ilimiz tarımsal kalkınma projesi kapsamında desteklenmektedir.

42 il içinde kayıtlı çiftçilik yapmakta olan çiftçilerimiz, illerinde bulunan Tarım ve Kalkınmayı Destekleme kurumlarına başvurarak süreci başlatabilirler.

Hangi Çiftçilere Traktör Hibe Desteği Verilir?

Son dönemde verilen traktör hibe desteğinde aşağıdaki veriler göz önünde bulundurulmuştu. Yeni dönemde hangi şartların isteneceği bilinmemesine rağmen sizler için ön bilgi olması amacıyla bunları inceleyebilirsiniz.   

En az 10, en fazla 100 süt ineği olan,
En az 30, en fazla 250 besi büyükbaş hayvanı olan,
En az 50, en fazla 500 keçi veya koyunu olan,
Et üretiminde en az 100, en fazla 300 besilik küçük baş hayvanı olan,
Tavuk çiftlikleri için en az 5.000, en fazla 50.000 adet et tavuğu olan,
50 kovan arısı olan,
10 dönüm serada veya 20 dönüm açık arazide süs bitkisi yetiştiren,
Aromatik ve tıbbi bitki yetiştiren.

Devlet, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu tarafından traktör hibe desteğini sunarken çiftçinin ekonomik durumuna, çiftçiliğe verdiği öneme, ekonomiye katkısına, hangi boyutta bir yatırım yaptığı gibi konulara bakarak desteğini sağlarken gerekli incelemeyi de yaparak hangi güçte bir traktör ihtiyacı olduğunu bularak traktör hibe desteğini bu şartlarda sağlamaktadır.

T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ülkemizin kuruluşundan bugüne kadar tüm kalkınma ve gelişme projelerinde ön planda olan Ziraat Bankası, çiftçilerimize destek ve tarımsal kalkınmayı sağlamak için traktör kredisi sağlayan bir başka kurum olarakta ön saflarda yer alıyor. Kayıtlı çiftçilik yapan, ÇKS belgesine sahip, her çiftçimiz Ziraat Bankası’nın traktör kredisi imkanından yararlanabilir. Gerekli şartları sağlayan her çiftçi, 5 yıl geri ödeme şartıyla traktör kredisi imkanını sunuyor. Tarım makineleri ve traktörleri sıfır veya 5 yaşını doldurmamış şekilde satın alma talebi ile Ziraat Bankası traktör kredisine başvurursanız ve şartları sağlarsanız bu imkandan yararlanabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarım makineleri ve traktörler alımlarında kullanmak üzere ve boşalan köyleri tekrar canlandırıp üretimi desteklemek için 20 binin altındaki yerleşim yerlerindeki 18-41 yaş aralığındaki genç çiftçilere kredi verme şartını koymuştur. Bu şarta uyan çiftçiler traktör kredisi almak için uygun durumda sayılırken 30 bin TL devlet traktör hibe desteği veya 100 bin TL devlet traktör kredisinin sahibi olabilirler.

Bankaların sağladıkları hibe ve kredi imkanları değişme ihtimaline açık olduğu için başvuru yapacak çiftçilerimizin uygun şartlarda aldıklarından emin olmaları gerektiğini vurgulamak isteriz. Gereken durumlarda kredi alma talepleri bulunduğunda kredideki faizin olup olmayacağı veya hangi şartlarda gerçekleşeceği yetkililerle görüşülmelidir.

Traktör kredisi başvurusu sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi, tapu fotokopileri, proforma faturaları ve ikametgah belgeleri istenmektedir.

Tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla verilen krediler karşılığında çiftçiler, hayvanlarını veya arsa, tarla gibi varlıklarını göstererek ipotek ettirerek karşılık göstermek zorundadırlar. Gerekli şartlar sağlanmadığında T.C. Ziraat Bankası traktör kredisi için sizlerden kefil isteyebilir.

Haber Yorumları
"Hayra Vesile Olan Hayrı Yapan Gibidir" . H.Ş.